Aktife kayıtlı olan/işletmede kiralık kullanılan tüm araçlara TTB takılması zorunluluğu getirildi

5 Ekim 2023 tarihli Resmi Gazete’deyayımlanan Ulusal Taşıt Tanıma Sistemi Uygulama (UTTS) Genel Tebliği (Sıra No: 1) ile;

Akaryakıt istasyonlarında Ulusal Taşıt Tanıma Sistemi kurulması zorunluluğu getirilmiş, akaryakıt istasyonlarında yapılan akaryakıt satışlarında plaka bilgisinin söz konusu sistem kullanılarak yeni nesil akaryakıt pompa ödeme kaydedici cihazlara otomatik gönderilmesine ilişkin teknik özelliklerin belirlenmiş, bahse konu sisteme ilişkin uygulamaların Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğünce yetkilendirilen firmalar tarafından mükelleflerin ve nihai tüketicilerin kullanımına sunulması ve sistem kapsamında bilgi paylaşılması ile uygulamaya ilişkin diğer usul ve esaslar belirlenmiştir. 

Tebliğ çerçevesinde;

-Akaryakıt istasyonlarında UTTS’ninkurulması uygun bulunmuştur.

-Akaryakıt pompa tabancalarına Taşıt Tanıma Okuyucu Cihazı (TTO) takılması zorunluluğu getirilmiştir.

-Kiralama yoluyla edinilen veya işletmeye dahil olan ve işte kullanılan taşıtlara 31/12/2024 tarihine kadar Taşıt Tanıma Birimi (TTB) takılması zorunluluğu getirilmiştir.  Söz konusu taşıtların yakıt depo girişi üzerine Darphane tarafından üretilen TTB’ler taktırılacaktır. Darphane’den temin edilen TTB’lerin montaj işlemleri sadece Darphane tarafından yetkilendirilen firmalar tarafından yapılacak, TTB’lerin montaj işlemlerine ait süreçler Darphane tarafından belirlenecektir. Taşıtların sahiplik ve/veya plaka bilgisinin değişmesi durumunda TTB’ler yetkili firmalar tarafından değiştirilecektir.

Ayrıntıları öğrenin

admin
Author: admin

60 thoughts on “Aktife kayıtlı olan/işletmede kiralık kullanılan tüm araçlara TTB takılması zorunluluğu getirildi”

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Scroll to Top