Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’da Değişiklik

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği İle Odalar ve Borsalar Kanunu İle Bazı Kanunlarda ve 640 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun (Torba Kanun) 01.02.2023 tarihli ve 32091 sayılı Resmi Gazete’de yayımlandı. Torba Kanun ile 6585 sayılı Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’da (Kanun) (i) tedarik zincirinde haksız ticari uygulamalara; (ii) üretici, tedarikçi ve perakende işletmeler arasındaki ticari ilişkilerden kaynaklanan ödemelere; (iii) alışveriş merkezlerinde ortak kullanım alanları ve ortak giderlere ilişkin önemli değişiklikler yapıldı. 

  • Üretici, tedarikçi ve perakende işletmeler arasındaki ticari ilişkilerde taraflardan birinin diğer tarafın ticari faaliyetlerini önemli ölçüde bozan, makul karar verme yeteneğini azaltan veya normal şartlarda taraf olmayacağı bir ticari ilişkinin tarafı olmasına sebep olan faaliyetler haksız ticari uygulama olarak tanımlandı ve yasaklanan faaliyetler Kanun’da örneklendirildi.
  • Tarım ve gıda ürünlerine ilişkin asgari ödeme süresi alacaklının ve borçlunun küçük, orta ya da büyük ölçekli olması haline göre 30 ile 60 gün arasında değişecek şekilde belirlendi.
  • Alışveriş merkezlerinin ortak giderleri tanımlandı ve alışveriş merkezlerinin perakende işletmelerden yalnızca ortak giderler nedeniyle katılım payı tahsil edebileceği düzenlendi. Reklam, pazarlama ve danışmanlık giderlerinin ortak gider niteliğine sahip olmaması nedeniyle bu giderler için bedel tahsil edilemeyeceği ifade edildi. Kanun’a eklenen geçici madde ile, 01.02.2023’ten önce kurulan sözleşmelerde yer alan reklam, pazarlama ve danışmanlık gibi giderler için alışveriş merkezindeki perakende işletmelerden katılım payı talep edilebilmesine imkân sağlayan hükümler sözleşme süresince geçerli olacağı, ancak sözleşmenin yenilenmesi ya da süresinin uzatılmış sayılması hallerinde söz konusu giderler için katılım payı tahsil edilemeyeceği düzenlendi.
  • Haksız ticari uygulamalar, ödeme süreleri ve alışveriş merkezi ortak kullanım alanlarına ilişkin düzenlemelere aykırı hareket edenlere uygulanacak cezalar hüküm altında alındı.
  • Haksız ticari uygulamalar ve ödeme sürelerine ilişkin değişiklikler 01.01.2024 tarihinde, alışveriş merkezi ortak kullanım alanlarına ilişkin değişiklikler 01.02.2023 tarihinde, cezalara ilişkin değişiklikler ise 01.02.2023’ten itibaren çeşitli tarihlerde yürürlüğe girecek.

Torba Kanun’un tam metnine buradan ulaşabilirsiniz.

admin
Author: admin

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top
https://www.a1denetim.com.tr/aylik-net-asgari-ucret-8-50680-tl-oldu/ https://www.a1denetim.com.tr/kdv-beyanname-verme-ve-odeme-sureleri-degisti/