Tütün, Tütün Mamulleri ve Alkol Piyasası Kanunlarında Değişiklik

Tütün, Tütün Mamulleri ve Alkol Piyasasının Düzenlenmesine Dair Kanun İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Yayımlandı

Tütün, Tütün Mamulleri ve Alkol Piyasasının Düzenlenmesine Dair Kanun İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun (Kanun) 10.12.2022 tarihli ve 32039 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kanun ile getirilen önemli yeniliklerden bazıları aşağıdadır.

  • Tütün üreticileri ile tütün üretim ve pazarlama kooperatifleri hariç olmak üzere, tütün, tütün mamulleri, makaron, yaprak sigara kağıdı, sigara filtresi, alkol ve alkollü içkilerin üretim ve ithalat faaliyetleri ile tütün ticareti yetki belgesi kapsamındaki faaliyetlere ilişkin izin, uygunluk ve yetki belgesi bulunanlardan amme alacaklarının güvenliğini sağlamak amacıyla 50 milyon Türk lirasına kadar teminat alınabilecektir.
  • Alınacak teminata ilişkin usul ve esasları Hazine ve Maliye Bakanlığının görüşünü alarak belirlemeye Tarım ve Orman Bakanlığı yetkilidir.
  • İstenilen teminatı vermeyenlerin faaliyete ilişkin belgeleri teminat verilinceye kadar askıya alınır.
  • Kanun uyarınca, ürünlerin etiketlenmesi veya işaretlenmesi ve etiketlenen veya işaretlenen ürün bilgilerinin veri merkezine aktarılmasını sağlayan sisteme fiziksel veya bilişim yoluyla müdahale ederek Hazine ve Maliye Bakanlığına elektronik ortamda iletilmesi gereken belge, bilgi veya verilerin iletilmesini önleyenler veya bunların gerçeğe uygun olmayan şekilde iletilmesine sebebiyet verenler üç yıldan sekiz yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Kanun’un tam metnine buradan ulaşabilirsiniz.

admin
Author: admin

1 thoughts on “Tütün, Tütün Mamulleri ve Alkol Piyasası Kanunlarında Değişiklik”

  1. Wow, amazing weblog layout! How lengthy have you
    been blogging for? you made blogging look easy. The entire look of your web site is excellent, let alone the content material!
    You can see similar here sklep

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Scroll to Top